Piyasalar

Küresel piyasalar FED etkisiyle pozitif seyirde

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankasının (Fed) faizleri değiştirmemesinin ardından pozitif bir seyir izleniyor.

Fed dün akşam açıkladığı kararı ile beklentiler doğrultusunda faiz değişikliğine gitmezken kasım ya da aralık ayında faiz artıracağının sinyalini açık şekilde verdi. Fed üyelerinin politika faizini yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını 3’e karşı 7 oyla aldığı ifade edilirken, ekonomik görünüme ilişkin yakın vadeli risklerin dengelendiğini kaydetti. Fed, Aralık 2015’te faiz artırımına başlamadan önce gerçekleşen ekim toplantısının metninde de aynı ifadeyi kullanmıştı.

Analistler, Fed üyelerinin beklentilerinin ortalamasına bakıldığında faiz oranının aralık ayında 25 baz puan artırılabileceği ihtimalinin kuvvetlendiğini kaydediyor. Fed Başkanı Janet Yellen da gerçekleştirdiği basın toplantısında “Fed üyelerinin çoğu bu yıl bir faiz artışının uygun olacağını öngörüyor. Ben de iş gücü piyasasındaki iyileşmenin mevcut durumunu koruması ve ekonomiyi raydan çıkaracak büyük bir risk gelişmemesi halinde bunu görmeyi bekliyorum” dedi.

ABD’de dün Dow Jones endeksi yüzde 0,90 ve S&P 500 endeksi yüzde 1,09 değer kazanırken, Nasdaq endeksi yüzde 1,03’lük artışla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Japonya Merkez Bankasının (BoJ) dün sabah para politikasını değiştirmesi ve genişlemeci adımlara devam etmesinin ardından Fed’in de faiz artırmamasından destek bulan pay piyasaları pozitif bir seyir izledi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 1.3 yükseldi ve bir yılın en yüksek seviyesinin yüzde 1.1 yakınına kadar geldi.

Avustralya borsası yüzde 0.8 ve Güney Kore KOSPI endeksi yüzde 1.1 yükseldi. Çin’de de borsalar yüzde 1’e yakın artışlar gerçekleştirdi.

Yorumlar için tıklayın
Yukarı