Ekonomi

‘Bayındır Ergenli Barajı İzmir’deki en büyük yatırımlardan biri’

İZMİR

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yapımı devam eden Ergenli Barajı‘ndaki çalışmaların tamamlanmasıyla 30 bin 470 dekar zirai arazinin modern sulama ile tanışacağını ve dekar başına 961 lira gelir artışı sağlanacağını bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İzmir’in inşaat halindeki en büyük baraj projesi olan Bayındır Ergenli Barajı’ndaki çalışmaların 24 saat boyunca devam ettiği, gövde dolgu çalışmaları başlayan barajın her gün 30 santimetre yükseldiği belirtildi.

Toplam 126 personelin çalıştığı baraj şantiyesinde son 5 ayda gövde sıyırma kazılarının tamamlandığı, 151 enjeksiyon kuyusunun açıldığı ifade edilerek, barajın 2019 yılının bahar aylarında tamamlanmasının hedeflendiği kaydedildi.

Ankara’dan saniye saniye izleniyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ergenli Barajı’ndaki hızlı çalışma temposunu kurulan kameralarla Ankara’dan saniye saniye takip edebildiğini bildirdi.

Baraj inşaatında herhangi bir sıkıntı olduğunda anında müdahale edilebildiğini aktaran Eroğlu, şu ifadeleri kullandı:

Bayındır Ergenli Barajı yaklaşık 150 milyon lirayı bulan dev bütçesiyle DSİ’nin İzmir’deki en büyük yatırımlarından birisi konumunda bulunuyor. Bu yüzden bu baraja büyük önem veriyoruz. 39 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olacak Ergenli Barajı’nın gövdesi için ise 1 milyon 420 bin metreküp beton dökülecek. Bölgede 30 bin 470 dekar zirai araziyi modern sulama ile tanıştıracak baraj, verimi artıracak ve dekar başına 961 lira gelir artışı sağlayacak. Böylece bölge çiftçisine her yıl 25 milyon lira ek gelir sağlanacak. İzmir her şeyin en iyisine layık.”

Muhabir: Ali Korkmaz

Yukarı