Dünya

ABD’de 2. el konut satışları düşüşte

National Association of Realtors’ın (NAR) raporuna göre, ABD’de ikinci el konut satışları ağustosta önceki aya oranla yüzde 0,9 gerileyerek 5 milyon 330 bin adet oldu. Şubat ayından bu yana en düşük seviyesini kaydeden satışlara ilişkin piyasa beklentisi ise 5 milyon 450 bin ya da yüzde 1,1 artış yönündeydi. İkinci el konut satışları geçen şubat ayında 5 milyon 70 bin seviyesinde gerçekleşmişti.

Öte yandan, temmuz ayı ikinci el konut satışları 5 milyon 390 binden 5 milyon 380 bine revize edildi. Satışlar, haziran ayında ise 5 milyon 570 binle yaklaşık 9 yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

NAR’ın ikinci el konut satışlarına ilişkin raporu, ayrıca satış fiyatlarının ağustosta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 yükselerek 240 bin 200 dolara çıktığı belirtildi. ABD’de ikinci el konut fiyatları, böylece yıllık bazdaki yükselişini 54. aya taşıdı.

Analistler, ikinci el konut satışlarının temmuz ve ağustosta gerilemesini arz eksikliği nedeniyle artan fiyatlara dayandırıyor.

Bu arada, ABD’de bugün açıklanan diğer verilere göre, temmuz ayına ilişkin konut fiyat endeksi aylık yüzde 0,5 ile beklentilerin üzerinde arttı. Şikago Fed ulusal aktivite endeksi ise eksi 0,55 değerini alarak hayal kırıklığı yarattı.

Yorumlar için tıklayın
Yukarı